PolakPotrafi.pl, czyli dlaczego crowdfunding? Start projektu!

Dwa dni temu wystartowaliśmy z projektem na PolakPtrafi.pl.

Może słyszałeś już wcześniej o finansowaniu społecznościowym, chyba najbardziej znanym serwisem na świecie jest kickstarter.com, na którym pojawiają się projekty z całego świata (Polskie także 🙂 ).
Jeśli jednak nie wiesz nic, to dziś trochę przybliżę to zagadnienie. Dlaczego taka forma zbierania pieniędzy?
Po pierwsze, to się opłaca obu stronom. Ty pomagając otrzymujesz w zamian produkt, usługę, pamiątkę, kartkę z miejsca w którym jeszcze nie byłeś, czy cokolwiek innego, co wymyśli autor projektu. Projektodawca za to zbiera fundusze potrzebne mu na realizację pomysłu, a do tego zapewnia rozgłos swojemu przedsięwzięciu 🙂

Krótka historia, zaczerpnięta z wikipedii.

Crowdfunding w świadomości Amerykanów zaistniał po raz pierwszy w 1997 za sprawą fanów jednego z zespołów muzycznych. W internetowej akcji zebrali 60 tys. dolarów, które pozwoliły na zorganizowanie trasy koncertowej.
W roku 2000 powstała pierwsza platforma służąca do promowania swoich projektów i zbierania pieniędzy zgodnie z zasadą crowdfundingu. Na przestrzeni kilku lat środowisko finansowania społecznościowego rozwinęło się w USA, a w 2009 powstał wspomniany już wcześniej Kickstarter.
W 2010 roku zza oceanu ten pomysł na zbieranie funduszy przypłynął do Europy.
PolakPotrafi.pl zainaugurował swoją działalność w marcu 2011 roku i tylko w 2012 udało się sfinansować 40 ciekawych projektów 🙂

Kilka zasad crowdfundingu:
1. Zawsze jest jakaś nagroda – to nie są zbiórki publiczne, a ty nie jesteś darczyńcą! Projektodawca proponuje nagrody za twoje wsparcie 🙂
2. Wszystko albo nic – wszystkie portale jakie odwiedziłem stosują taką zasadę. To autor projektu deklaruje kwotę wsparcia, którą chce uzyskać. Jeśli nie zbierze odpowiedniej sumy to projekt nie jest zaliczony do udanych.
3. Nie udało się = zwracamy pieniądze – właściciele serwisów dbają szczególnie o komfort wpłacających, bo to od nich zależy powodzenie finansowania społecznościowego. Jeśli pomysł nie odniesie sukcesu, to wspierający otrzymują wszystkie swoje pieniądze.
4. W kupie siła! – Tylko projekty, które są udostępniane przez projektodawcę i samych wspierających, mają szansę powodzenia. Jak sama nazwa wskazuje, finansowanie społecznościowe polega na tym, że wiele osób wpłaca niewielkie kwoty.

Dlaczego my zdecydowaliśmy się na projekt crowdfundingowy?

Dwutygodniowa wyprawa nie potrzebuje wielkich nakładów finansowych, ale z racji tego, że jesteśmy studentami nie mamy wystarczająco własnych środków.
Tak, idziemy do pracy na wakacje! Uczestniczymy w unijnym projekcie „Letnia szkoła odkrywców”, a w sierpniu szukamy pracy, pewnie w jakiejś gastronomii.

Mimo to chcemy spróbować zebrać część pieniędzy przez PolakPotrafi.pl, ponieważ wiemy, że możemy zaproponować nagrody, które będą wspierającym przypominać o naszym wyjeździe! Pamiętniki, kartka z podróży, czy pamiątka, dyplom z podziękowaniami. To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w naszym projekcie.
Nie chcemy doświadczeń z tej podróży zostawić tylko dla siebie, dlatego za wsparcie nagrodzimy chętnych częściami tego projektu! 🙂

Już na zawsze, spoglądając na film z tej wyprawy, będziemy wspominać każdego wymienionego w nim wspierającego.

To też szansa dla Ciebie, żeby stać się częścią naszej przygody!

I jeszcze jedno! Jeśli możesz, nawet jeśli nie chcesz wesprzeć nas finansowo, udostępnij nasz projekt znajomym, rodzinie. W crowdfundingu nie chodzi o ilość przelanych pieniędzy, ale o ilość wspierających :)!
Im więcej osób dowie się o naszym projekcie tym większa szansa, że uda się go w pełni sfinansować!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *